Aranżacja biura – klasycznie czy nowocześnie?

Data dodania: 05.07.2016


Biuro powinno być miejscem, w którym pracownicy mają zapewnione najlepsze warunki, które będą sprzyjać koncentracji i kreatywnej pracy. Jeśli dodatkowo wziąć pod uwagę wyniki licznych badań, które wskazują, że odpowiednio zaplanowane otoczenie robocze może podnosić produktywność, a niewłaściwa aranżacja może tę wydajność pracy zmniejszać nie dziwi zainteresowanie, jakie firmy wkładają w planowanie aranżacji przestrzeni biurowej. Obecnie ścierają się ze sobą dwa główne nurty stylu urządzania pomieszczeń biurowych – podejście klasyczne i bardziej nowoczesne. Które z nich jest bardziej efektywne?

Klasyka i sprawdzone rozwiązania

Tradycyjne biuro to najczęściej szereg pomieszczeń, w których wspólnie czas spędzają pracownicy z podobnych działów. Jest o tyle słuszne podejście, że spełnia wymóg funkcjonalności, co ułatwia współpracę. Każdy pracownik ma przydzielone swoje stanowisko pracy, przy którym może dostosować otaczającą go przestrzeń według swoich indywidualnych gustów. Przy stanowisku muszą się znajdować

Na poziomie wykończenia wnętrze biurowe powinny być dostosowane do specyfiki działalności firmy. Jak pokazują realizacje architektów Studio AG kolorystyka i materiały wykorzystane w tym celu powinny być nie tylko spójne ze środkami identyfikacji wizualnej firmy, ale także z optymalnymi warunkami pracy (inne wymagania będzie miał kreatywny pracownik agencji reklamowej, a inne księgowa) oraz wykorzystaniem położenia nieruchomości, w  której znajduje się biuro – głównie pod względem naturalnego oświetlenia.

…kontra innowacje i nieszablonowość

Podejście bardziej nowoczesne zakłada zupełną inną wizję współczesnego biura. Dużą popularnością cieszą się takie rozwiązania jak open space czy shared desking. Pierwsza idea opiera się na założeniu, że miejsce pracy powinno stanowić otwartą, nieograniczoną  przestrzeń, bez podziału ścianami czy zamykaniu poszczególnych zespołów pracowników w pokojach. Drugi pomysł to odejście od tradycyjnego przydzielania biurka do jednego pracownika – w zamian za to powstają strefy, na przykład cichej lub kreatywnej pracy, w których zespoły mogą się gromadzić w ramach aktualnych potrzeb. Takie środowisko pracy sprzyja komunikacji i według specjalistów odpowiada oczekiwaniom generacji Y, która chętnie sięga po tego typu innowacje w swoim życiu prywatnym i zawodowym. Idea nowoczesnego urządzenia biura ma sens wtedy, gdy projekt jest zrealizowany w przemyślany sposób, co zapewni pomoc fachowców – polecamy ofertę: studioag.pl.

Zasady BHP

Podstawą przy decyzji o urządzaniu przestrzeni biurowych powinno być jednak odpowiedzialne podejście do tematu bezpieczeństwa i higieny pracy, bo jak pokazują liczne kontrole pracodawcy często bagatelizują tę kwestię. Szczególną uwagę warto poświęcić na ergonomiczne wyposażenie biura, czyli fotele, biurka czy akcesoria komputerowe spełniające wszystkie wymogi związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, również z odpowiednio dobranym oświetleniem czy systemem ogrzewania oraz klimatyzacji. W przypadku dużych lub skomplikowanych przestrzeni warto skorzystać z oferty aranżacji biur przez architektów, na przykład z pracowni Studio AG.