Przestrzeń biurowa okiem architekta wnętrz

Data dodania: 23.02.2016


Statystyki podają, że przeciętny człowiek w swoim życiu niemal 100 tysięcy godzin spędza w pracy. Niegdyś przestrzenie biurowe na myśl nasuwały jedyną słuszną koncepcję: zrobić swoje i jak najszybciej opuścić to miejsce. Jak wskazują kolejne badania, otoczenie w jakim spędzamy tak wiele czasu ma niezaprzeczalny wpływ nie tylko na samopoczucie i wydajność pracowników, ale może wspierać lub hamować rozwój danej firmy, przez to, w jaki sposób jest odbierana przez klientów i gości. Jak pomieszczenia biurowe i usługowe powinny wyglądać, według zaleceń architektów wnętrz?

Dostosowanie do działalności

Inaczej będzie wyglądało wnętrze apartamentów nad morzem (apartamenty Niechorze), fabryki czy hali magazynowej, a jeszcze inaczej budynek biurowy. A nawet przestrzenie biurowe powinny i różnią się drastycznie od siebie. Dlaczego? Bo niezwykle ważna jest personalizacja na poziomie urządzania wnętrz, szczególnie jeśli chodzi o różnego rodzaju obiekty funkcjonujące w przestrzeni publicznej.

Czy istnieje jeden sprawdzony przepis na aranżację pomieszczenia biurowego, który sprawdzi się w każdej branży? Zależy jak rozumiemy pojęcie „sprawdzi się”. Oczywiście, że są pewne sprawdzone schematy, które pozwalają na wykreowanie otoczenia, które co najmniej nie przeszkadza i nie rozprasza, a w niektórych obszarach może nawet wspomagać koncentrację i efektywność pracowników – i z pewnością zna je każde doświadczone studio projektowe (Szczecin). Podstawowe wytyczne takiego schematu to bezpieczne, stonowane kolory z neutralnej palety barw, proste akcesoria i dekoracje, które pełnią też określone funkcje, a nie stanowią ozdoby samej w sobie. Poza tym warto wybierać wyposażenie z solidnych materiałów, które sprawdzi się w warunkach użyteczności publicznej.

Ale jak podkreślają eksperci (Studio AG), zgodnie ze współczesnymi trendami i kierunkami rozwoju warto wybrać inną drogę i swoje służbowe powierzchnie urządzać tak, aby możliwie w jak największym stopniu odpowiadać na potrzeby danej grupy zawodowej. Przykład? Firma działająca w obszarze reklamy zrobi lepsze wrażenie na kliencie i będzie bardziej stymulująca dla pracowników, jeśli zastosuje się w jej wnętrzach odważne połączenia kolorów i proste geometryczne meble uzupełnione o designerskie elementy dekoracyjne. Takie pomieszczenia będą przede wszystkim doskonale oddawać charakter działalności, ale również budować wiarygodność i spójny wizerunek. Jak najłatwiej osiągnąć taki efekt? Wystarczy, że pomoże nam doświadczony, ale otwarty na nowe rozwiązania architekt w Szczecinie.

Funkcjonalność = wydajność

Przestrzenie biurowe to przede wszystkim miejsce pracy i o tym nie należy zapominać. Przy tworzeniu planów aranżacji wnętrz bezwzględnie nadrzędne miejsce powinien mieć więc aspekt użyteczności poszczególnych elementów, które składają się na ostateczną koncepcję architektoniczną. Zatem po jakie rozwiązania warto sięgać przy urządzaniu pomieszczeń biurowych?

Przede wszystkim meble, które odpowiadają kubaturze przestrzeni, w której się znajdują. Przestrzeń biurowa powinna na poziomie użyteczności przypominać dobrze naoliwioną machinę, w której każdy element uzupełnia się i nie występują żadne zgrzyty – każda rzecz ma swoją rolę.

Dobrym wyborem jest sięganie po materiały trwałe, dekoracje użytkowe i inne elementy uzupełniające wnętrze, które wspomogą pracowników w codziennej pracy.

Innowacyjne firmy, innowacyjne wnętrza

Głośno jest ostatnio o kwestii innowacyjności w polski biznesie, a jak wiadomo to nie słowa a czyny mają największe znaczenie. Oprócz wprowadzania nowych technologii i rozwiązań w działalności branżowej przedsiębiorstwa warto zadbać o aranżację wnętrza korzystając z równie innowacyjnych narzędzi z zakresu architektury i aranżacji wnętrz. Coraz większą popularnością cieszą się więc usługi studiów projektowych, które wprowadzają do biur rozwiązania charakterystyczne dla nowoczesnej architektury.

Nowym pomysłem, który wkracza do Polski zza oceanu jest urządzanie pomieszczeń służbowych z uwzględnieniem potrzeby stymulacji pracowników. Tworzenie tego typu przestrzeni, w której mogliby nie tylko wykonywać swoje obowiązki zawodowe, ale również „naładować akumulatory” do dalszej pracy jest coraz chętniej wdrażanym projektem. Wynika to głównie z faktu, że pracodawcy zauważają pozytywne oddziaływanie takiej strategii na samopoczucie kadry, przyjazne otoczenie pracy – a co za tym idzie również większą efektywność i wydajność pracy.


Czytaj też:

schody-producent.szczecin.pl

Architekt Szczecin