Technologia w służbie architektury

Data dodania: 23.02.2016


Rozwój innowacyjnych technologii opanował praktycznie wszystkie dziedziny życia – od codziennej komunikacji, przez dostęp do rozrywki i kultury, aż po różnego rodzaju udogodnienia wykorzystywane w sferze zawodowej. Obecnie można obserwować jak coraz śmielej nowe technologie wkraczają w obszar architektury i aranżacji wnętrz. Szczególnie duże znaczenie przyjmuje na poziomie przestrzeni zawodowych i służbowych, takich jak pomieszczenia biurowe.

Innowacyjne projekty architektoniczne

Nowoczesne podejście do projektowania i planowania budynków przemysłowych jest kluczowe, jeśli na przestrzeni kolejnych lat właściciel chce rozwijać swoją działalność. O tym, żeby stworzyć przyjazne i nowoczesne środowisko pracy warto pomyśleć już na etapie projektu budowy lub modernizacji czy adaptacji istniejącej już konstrukcji (studio architektoniczne Szczecin). Aby maksymalnie wykorzystać możliwości jakie oferuje dany obiekt i związane z nim plany zagospodarowanie przestrzennego najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z pracownią projektową, która zajmuje się między innymi tego typu usługami.

Architekt w ramach opracowywania koncepcji projektowej zaproponuje optymalne rozwiązania, aby w efekcie uzyskać przestrzeń dostosowaną do warunków pracy. Na co przede wszystkim powinien zwrócić uwagę przy planowaniu takiego pomieszczenia? Po pierwsze na wykorzystanie naturalnych źródeł światła – jak wiadomo ma ono niezastąpiony wpływ nie tylko na samopoczucie, ale również na wydajność pracowników.

Kolejnym ważnym aspektem w koncepcji architektonicznej dla nowoczesnej przestrzeni biurowej i budynków przemysłowych jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz palety kolorystycznej. Tutaj zgodnie z najnowszymi trendami popularnością cieszą się surowce takie jak szkło i drewno, które skomponowane w całość łączą wrażenie nowoczesności i chłodnej techniki z ciepłym, wygodnym wnętrzem. Najczęściej wybierane kolory to stonowane odcienie, które nie angażują zbytnio uwagi i pozwalają pracownikom skoncentrować się na wykonywaniu obowiązków zawodowych. Jednak wiele firm, zwłaszcza tych, których działalność jest związana z obsługą klientów w swojej siedzibie, decyduje się na wykorzystanie kolorów, które są częścią identyfikacji wizerunkowej danego podmiotu, czyli ideą brandingu.

Aranżacje high-tech

Styl w architekturze nazywany high-tech czerpie w swoich projektach inspirację właśnie ze zdobyczy technologii, która przejawia się nie tylko w zewnętrznym wyglądzie konstrukcji, ale również na poziomie wyposażenia. I właśnie ten drugi aspekt jest szczególnie istotny w projektach architektonicznych przeznaczonych do realizacji w budynkach przemysłowych i biurach. Obecne w tej chwili na rynku rozwiązania z zakresu nowych technologii mogą znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie pracowników, obsługę klientów a nawet przyczyniać się do znacznych oszczędności.

Jakie narzędzia można wykorzystać w aranżowaniu nowoczesnego biura? Podstawową sprawą jest instalacja systemów znanych z tak zwanych inteligentnych domów, czyli między innymi zintegrowane układy sterowania instalacjami ogrzewania, alarmowymi czy w końcu  zaawansowane instalacje sieciowe (wszystko o architekturze).

Technologicznie zaawansowane budynki przemysłowe i powierzchnie biurowe to nie tylko pomieszczenia „napakowane” w najnowsze dostępne na rynku urządzenia, ale przemyślane rozwiązania na etapie projektu układu pomieszczeń, doboru odpowiedniego wyposażenia i dekoracji. Jeśli zależy nam na dostępie do najnowszych rozwiązań z dziedziny architektury, budownictwa i aranżacji wnętrz, najlepiej wybrać dobrą pracownię architektoniczną (architekt Szczecin). Efektem takiej współpracy będzie biuro na miarę XXI wieku, z którego skorzystamy my sami, nasi pracownicy oraz klienci.