Trendy w aranżacji przestrzeni biurowych

Data dodania: 23.02.2016


Architektura i aranżacja wnętrz, podobnie jak inne dziedziny sztuki kierują się pewnymi przyjętymi, stałymi schematami. Tak samo jak w muzyce czy w modzie, taki tutaj nie brak również pojawiających się regularnie nowych wizji i pomysłów. Niezwykle dużą wartość mają zwłaszcza nowinki dotyczące wystroju przestrzeni biurowych. Jak wskazują badania, odpowiednio rozplanowane i zaaranżowane wnętrze może działać na pracowników stymulująco, pobudzać kreatywność oraz wpływać na pozytywną atmosferę wśród współpracowników.

Skrojone na miarę

Architekci wnętrz podkreślają, że coraz bardziej widocznym trendem jest korzystanie w procesie aranżacji powierzchni z elementów uznawanych za części składowe, które uznawane są ogólnie jako brand – mowa tu między innymi o kolorach czy logo, które w znaczący sposób wpływają na rozpoznawalność marki wśród klientów. Zgodnie z tym, firmy zlecające aranżację powierzchni przemysłowych w swoich wymaganiach na podstawowym miejscu umieszczają właśnie to, aby projekt był zgodny z podstawowymi wytycznymi, które składają się na kreowanie świadomości marki wśród grupy docelowej.
Oprócz tego liczy się aspekt ogólnej działalności firmy – koncepcja architektoniczna, która sprawdzi się na przykład w kancelarii adwokackiej może być niedostosowana do agencji eventowej. Całość projektu i wystroju powinna być spójna z profilem danego zleceniodawcy, a więc albo oddawać powagę prowadzonej działalności, albo podkreślać kreatywność i twórczość codziennie wykonywanych świadczeń. O odpowiedni dobór koncepcji do profilu firmy zadba doświadczone, nowoczesne studio projektowe Szczecin.

Nade wszystko: funkcjonalność

Chociaż specjaliści zgodnie podkreślają, że warto zadbać o stronę wizualną koncepcji architektonicznych i aranżacji wnętrza biura, mówią też, że nie można zapomnieć o tym, że biura to miejsca pracy, a więc priorytetem w każdym przypadku musi być użyteczność i funkcjonalność poszczególnych elementów.
Co wpływa na to, że wnętrze można uznać za funkcjonalne? Po pierwsze materiały zastosowane przy realizacji projektów – budynki przemysłowe to przestrzenie, w których codziennie przewija się dużo więcej ludzi niż ma to miejsce w przypadku pomieszczeń prywatnych. Zatem przyjmuje się za podstawę zastosowanie takich surowców, które charakteryzują się wysoką trwałością i nie ulegają szybko zniszczeniu czy zużyciu.
Funkcjonalność aranżacji wnętrza ma się także przejawiać między innymi w ergonomicznych meblach, czego doskonałym przykładem są biurka z regulowaną wysokością blatu. Dzięki temu pracownicy mogą dowolnie wybierać pozycję pracy – od tej tradycyjnej, siedzącej, aż po stanie na własnych nogach, dosłownie.

Otwarta przestrzeń

Niezaprzeczalnie obecnym trendem w aranżacji przestrzeni biurowych jest także koncepcja open space. Takie otwarte przestrzenie mają służyć transparentności, łatwej wymianie myśli i żywej, dynamicznej komunikacji między współpracownikami. Architekci wnętrz mówią jednym głosem, że takie rozwiązanie, o ile jest wykonane w sposób przemyślany zdaje się nie mieć sobie równych w kwestii łatwo dostępnej innowacyjności architektonicznej.
Na co trzeba zwrócić uwagę decydując się na biuro typu open space? Podstawową kwestią jest odpowiednia akustyka – wolne przestrzenie mają to do siebie, że nawet przy stosunkowo niewielkiej ilości obecnych w niej osób dość łatwo tworzą się szumy i gwar. Tu szczególnie przyda się konsultacja ze studiem architektonicznym, które zaproponuje rozwiązania zmierzające do osiągnięcia efektu wolnej przestrzeni, wytłumionych dźwięków i pomimo braku wydzielonych pomieszczeń – poczucia prywatności poszczególnych stanowisk.

Do trendów w urządzaniu wnętrz należy podchodzić co najmniej równie ostrożnie, co do tych dyktowanych przez projektantów mody – bo tak jak nie każda figura będzie wyglądać dobrze w wąskich spodniach, tak nie każde wnętrze nadaje się do adaptacji zgodnie z najnowszymi wyznacznikami stylu w aranżacji wnętrz. Jest to szczególnie widoczne w przypadku budynków przemysłowych i powierzchni biurowych, których celem jest wydajne wykonywanie obowiązków zawodowych, a zatem nieodpowiednio urządzone wnętrze nie może rozpraszać pracowników i przeszkadzać im w codziennej pracy. Dlatego warto skorzystać z usług architektów i nowoczesnych studiów projektowych (Szczecin).


 

Architekt Szczecin