Dlaczego warto współpracować z architektem przy aranżacji miejsca pracy

Data dodania: 23.02.2016


XXI wiek widać już nie tylko we wnętrzach domów, ale coraz częściej także w budynkach przemysłowych i przestrzeniach typowo biurowych. Znaczenie strategicznie zaaranżowanej przestrzeni służbowej zauważają kolejni pracodawcy, którzy zdają sobie sprawę, że przyjazne, nowoczesne wnętrze potrafi nie tylko wprowadzać korzystną atmosferę, ale również realnie wpływać na wydajność pracowników. Ale jak uzyskać pożądany efekt w swojej przestrzeni biurowej? Odpowiedź jest zaskakująco prosta: nawiązać współpracę z dobrym architektem wnętrz lub studiem projektowym.

Fachowa wiedza

Po co od razu angażować w takie działanie biuro architektoniczne? Oczywiście, można sądzić, że urządzenie wnętrza nie jest nauką o fizyce jądrowej i dobranie farby na ścianę czy biurek do pracy nie wymaga szczególnej wiedzy, więc można to zrobić samodzielnie. Ale w takim myśleniu jest sporo błędnych założeń, zaczynając od tego podstawowego: aranżacja wnętrz wbrew pozorom nie polega jedynie na zakupie podstawowych elementów wyposażenia. Przemyślana koncepcja architektoniczna zaczyna się już na etapie rozplanowania układu pomieszczeń – dotyczy to zarówno nowo powstających konstrukcji jak i modernizacji już istniejących budynków. Specjalista architekt (Szczecin) posiada wiedzę niezbędną do tego, aby wydzielony układ spełniał nie tylko warunki zgodne z prawem budowlanym, planami zagospodarowania przestrzennego, ale także był funkcjonalny (nowoczesna architektura).

Znajomość nowinek i trendów

Wiedza z zakresu architektury i budownictwa to jedno, ale przy współpracy z architektem wnętrz można także liczyć na nieszablonowe podejście do projektu oraz wykorzystanie dostępu do najnowszych trendów i rozwiązań obecnych w obszarze designu. Laicy, którzy na co dzień nie obracają się w tej branży zwyczajnie mają ograniczone możliwości dostępu do takich informacji – a nawet jeśli znają tego typu nowe pomysły niekoniecznie potrafią dostosować je do swoich warunków.
Architekt natomiast potrafi nie tylko dokonać selekcji optymalnych rozwiązań, których rezultatem będzie taka przestrzeń, która zapewni pracownikom komfortowe warunki pracy, przyczyni się do swobody i efektywności pracy. Chętnie stosowane trendy w dziedzinie nowoczesnych biur to między innymi koncepcja open office, wprowadzanie do budynków przestrzeni zielonych i pokojów przeznaczonych do relaksu i odpoczynku czy stanowiska pracy, które nie są na stałe przypisane konkretnym pracownikom. O tym, które z tego typu rozwiązań będą najlepszym wyjściem w naszym przypadku możemy zdecydować na drodze konsultacji z architektem wnętrz, który w razie problemów rozwieje wszelkie wątpliwości czy dany pomysł sprawdzi się akurat u nas.

Winter Polska

Wbrew pozorom: oszczędność

Z zatrudnieniem architekta do aranżacji wnętrz biurowych jest trochę tak, że może się to kojarzyć z widzimisię przedsiębiorcy, który złośliwie mówiąc, ma za dużo pieniędzy i zamiast wydać je na premie dla pracowników przepuszcza kapitał na zwykły kaprys. Nic bardziej mylnego: przemyślany projekt i fachowa realizacja koncepcji wnętrza biurowego to tak naprawdę inwestycja – nie tylko w budynek, ale przede wszystkim właśnie w pracowników. A w dłuższej perspektywie czasowej taka inwestycja może się przełożyć na znaczne oszczędności przedsiębiorstwa.

Po pierwsze, architekt może zaproponować szereg rozwiązań, które wykorzystując naturalne warunki przestrzenne mogą wpływać w efekcie końcowym na obniżenie kosztów związanych z eksploatacją pomieszczeń: od ekonomicznych systemów ogrzewania na oszczędnych instalacjach elektrycznych i sanitarnych kończąc.

Drugą kwestią będą oszczędności na poziomie samego wykonania projektu i aranżacji – przy działaniu na własną rękę trzeba się liczyć z tym, że popełnimy jakieś błędy, które będą wymagały poprawek, a kolejne korekty nieprawidłowych elementów mogą się okazać bardziej kosztowne niż możemy przypuszczać. Alternatywą jest realizacja koncepcji wykonanej przez architekta, która eliminuje takie ryzyko. W kwestii urządzania wnętrz, zwłaszcza w budynkach przemysłowych i przestrzeniach biurowych lepiej zrobić coś raz, ale porządnie.


Polecamy:
studioag.pl
schody-producent.szczecin.pl