Wystrój wnętrz biurowych – podstawy i aktualne trendy

Data dodania: 17.02.2017


Aranżacja wnętrz wymaga odpowiedniej wiedzy i wyczucia przestrzeni. Przemyślane urządzenie wnętrz jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia mieszkańców, ale nabiera szczególnego znaczenia, kiedy chodzi o planowanie przestrzeni dla pracowników. Jak wygląda obecnie wystrój wnętrz biurowych – sprawdzamy podstawy i aktualne trendy.

Wnętrza a brand

Już od kilku lat szanujące się firmy pamiętają o tym, że ich siedziba jest jedną z najważniejszych wizytówek, świadczących o ich renomie i statusie. Małe i średnie firmy, które ze względu na ograniczenia budżetowe nie mają możliwości budować swoich biur od zera, a jedynie wynajmują lokale w innych obiektach, powinny przede wszystkim pamiętać o czytelnym oznaczeniu swojej lokalizacji. Tabliczka z logo albo niewielki baner, stworzony zgodnie z elementami identyfikacji wizualnej to absolutna podstawa.

Ale nie mniej ważne są wnętrza – to właśnie tam pojawiają się klienci i potencjalni partnerzy biznesowi. Dobre wrażenie robią biura, w których do aranżacji wykorzystano charakterystyczne dla firmy kolory czy znaki graficzne. Dużo gorzej prezentują się wnętrza nijakie, bez żadnego pomysłu, z przestarzałym wyposażaniem, przypominające urzędy z lat 90.

Open space, activity space

Mimo tego, że projektowanie i aranżacja przestrzeni firmowej ma znaczenie wizerunkowe, najważniejsze jest zadbanie o komfort pracy zatrudnionych tam ludzi. Wystrój wnętrz biurowych, niezależnie od tego czym zajmuje się dana firma powinien tworzyć odpowiednie miejsce do pracy dla każdego pracownika. W aranżacji tego typu miejsc najlepiej zaufać profesjonalnym pracowniom projektowym (na przykład architekt Warszawa).

Wśród najbardziej popularnych trendów w projektowaniu biur niezmiennie pozostaje idea open office, a więc otwartej przestrzeni, nieograniczonej zbędnymi ściankami i podziałami, która sprzyja wymianie informacji i kontaktowi współpracowników.

Oprócz tego rozwija się koncepcja desk-sharing, która oznacza dosłownie dzielenie biurek, W praktyce polega ona na tym, że pracownik nie ma przypisanego stanowiska pracy, ale zajmuje biurko, które jest danej chwili wolne.

Nowoczesne firmy w Polsce planując wystrój wnętrz biurowych coraz częściej wdrażają też rozwiązania oparte na pomyśle activity space. Jej zamysł opiera się na projektowaniu biura z podziałem na strefy różnego rodzaju prac – pomieszczeń do pracy w skupieniu i ciszy, przestrzeni do zadań kreatywnych, a także miejsc rozrywki, idealnych na krótką przerwę.

Minimalizm lub abstrakcja

Większość firm, które przywiązują uwagę do wystroju wnętrz biurowych wybiera aktualnie jeden z dwóch kierunków – minimalizm albo maksymalna abstrakcja. Z jednej strony nie brakuje firm, które planują wnętrza w bardzo odważny sposób, niczym galerie sztuki współczesnej. Z drugiej, wiele organizacji wybiera bezpieczne, uniwersalne, ale nowoczesne rozwiązania projektowe.

Praktyka pokazuje, że którakolwiek z tych dróg jest lepsza niż brak jakiegokolwiek zamysłu na wystrój wnętrz biurowych. Niezależnie od tego czy biuro zostanie urządzone zgodnie z estetyką odpowiadającą większości klientów czy też nie, silny wizerunek firmy, jaki będzie emanował z takiego biura przynajmniej pozostawi w ich pamięci jakikolwiek ślad.

Szukasz architekta? Sprawdź Studio AG